Školní metodik prevence - Ludmila Machová

Konzultace: kdykoliv po domluvě

Co vlastně dělám?

• řeším problémy s chováním dětí ve škole
  • můžu pomoct i jejich rodičům
  • pomáhám pedagogům zvládat problémové chování dětí
  • spolupracuju např. s PČR, odborem sociálně právní ochrany dětí, pedagogickými poradnami apod.
  • spolupracuji s vedením školy na preventivní strategii školy, školním řádu a zpracovávám Minimální preventivní program školy

Více o mé práci a jak ji vymezuje zákon, se dočtete v článku v Standardní činnosti školního metodika.

Pokud chcete využít někoho jiného, nabízím tyto odkazy:

Linka bezpečí – tel. 111116 – zdarma pro děti a studující do 26 let

Rodičovská linka - tel. 840 111 234, 606 021 021 - pro rodiče a zákonné zástupce dětí

Bílý kruh bezpečí - pomoc obětem domácího násilí, obětem trestných činů v ČR – např. DONA linka – nepřetržitá telefonická pomoc - tel. č. 251 511 313

Drop in linka - pro ohrožené drogou - poradenská linka – tel. 222 221 431

Další odkazy:

Portál prevence rizikového chování

Bezpečný internet

Dopravní výchova

sheep
Ovce.sk – http://cz.sheeplive.eu/

To jsou animovaná videa na téma poruchy příjmu potravy, nástrahy internetu aj. (videa jsou v různých jazycích včetně češtiny -  záleží na tom, jakou ovečku si vyberete)

ohen
Záchranný kruh – http://www.zachranny-kruh.cz/pro-verejnost

Portál pro školy, veřejnost i obce a záchranáře –naleznete zde informace o prevenci úrazů, první pomoci, o záškoláctví, terorismu, osobním bezpečí, co dělat při krádeži aj.

Dne 11. 9. 2017 se ve škole konala preventivní akce Nástrahy internetu, kterou pro žáky 7. – 9. ročníku pořádala agentura Šimona Pečenky. Podobný program absolvovaly již děti 1. – 6. ročníku v loňském roce. Ve spolupráci s Josefem Hejcmanem pro žáky připravil interaktivní pořad o tom, co číhá na internetu – jak udržovat bezpečnou komunikaci, pravidla pro zabezpečení osobních údajů, jak se vyhnout potížím při setkání se známým, s kterým jsem si do té doby jen psal/a. Tady děti nejvíc zaujala situace o „únosu“ spolužáka, kdy k překvapení všech stačily k únosu jen 3 vteřiny. Překvapení, bezmoc, ticho – tak by se daly ony tři vteřiny charakterizovat, přestože si mnozí mysleli, že člověk  se stihne ubránit. Diskuze, kterou pak vedly s autorem programu a posléze ve třídách vyzněla v poučení, že je dobré se při setkání s internetovým kamarádem pojistit – prostředím, které znám, a kde jsou lidé (žádný skrytý kout) a informací blízkým lidem o tom, kde jsem, a hlavně – nechodit na setkání sám/sama.