Akce základní školy

chemie 9tr 1
Dnes 19.12.2016 se opět naše učebna přírodních věd proměnila v laboratoř. Žáci devátého ročníku si připravili kolem deseti zajímavých, a hlavně poučných experimentů, které za pomoci vyučujícího předvedli žákům. Velmi efektně vysvětlili zkázu vzducholodí plněných vodíkem, demonstrovali vlastnosti a využití oxidu uhličitého a kyslíku, nechali před zraky mladších žáků vylézt hada, jehož strukturu si děti mohly osahat. Vyvolali jsme Džina z lahve, aby nám splnil alespoň jedno přání a mnoho dalších zajímavostí z oblasti vědy. Příjemnou vánoční atmosféru nám dělal vlastnoručně zdobený stromeček, dárečky a upečená periodická soustava prvků se všemi 118 pojmenovanými prvky.

Přejeme všem klidné svátky vánoční a úspěšný rok 2017 plný pevného zdraví.

chemie 8trida

Žáci 8. ročníku si dnes 19.12.2016 vyzkoušeli kryptografii v praxi. Napsali tajnou zprávu spolužákovi, kterou jsme vzápětí vyvolali. Dále jsme poodhalili tajemství povrchového napětí vody a nebezpečí detergentů pro vodní ekosystém. Chvíli jsme nevěděli, zda jsme ještě vědci nebo malíři, jelikož obrazce, které při tom vznikaly braly dech všem. Dalším krásným experimentem bylo zhotovení chemikovi zahrádky, ve které nám před zraky vznikaly nerozpustné křemičitany. Ukázali jsme si vlastnosti kapalného dusíku, jeho využití v praxi, a to nejen k lékařským účelům.

Výhodou badatelsky orientované výuky je, že žáci ve skupinkách samostatně nad zadaným úkolem přemýšlí a vliv učitele je zde minimální. Všichni jsme si dnešek maximálně užili.

chemie 8tr 2chemie 8tr 3 chemie 8tr 4

planetarium 100V předvánoční době, 28.11., se 4. a 6. třída vypravila na výlet do planetária v Královské oboře.

V planetáriu jsme shlédli velice zajímavou výstavu, která zachycuje nejrůznější lidské poznatky o vesmíru. Děti si mohly na váze prakticky vyzkoušet, kolik kilogramů by vážily na jiných planetách, na Měsíci nebo na Slunci. Objevily černou díru, nahlédly do přistávacího modulu Vostok. Pokoušely se z barevných světel namíchat černou barvu, mohly ovlivnit fázi Měsíce nebo se dozvěděly o tom, co obědvají astronauti v kosmické lodi.

Po prohlídce výstavy jsme byli uvedeni do promítacího sálu, kde jsme se přenesli přímo do vesmíru a putovali naší galaxií i mimo ni.

Mezi kometami určitě byla i ona očekávaná betlémská hvězda nadcházejících Vánoc.

Text a foto: Anna Pavlasová

Dne 19.10. 2016 se žáci čtvrté třídy konečně dočkali návštěvy dopravního hřiště.

Vyrazili linkovým autobusem do Litoměřic, kde už na ně čekal milý pan učitel a připravená jízdní kola. V moderní učebně se nejprve žáci dozvěděli něco o povinné a doplňkové výbavě jízdního kola i samotného cyklisty, a poté měl následovat nácvik jízdy na dopravním hřišti. Počasí však cyklistům nepřálo, a tak si děti ještě v učebně procvičily dopravní značky. Když přestalo pršet, konečně nastal očekávaný bod dne. Kluci i holky vyrazili na silnici. Pro některé bylo dost složité se orientovat ve vyznačených pruzích, kruhových objezdech i na křižovatkách. I přes počáteční chyby to však účastníci silničního provozu nevzdávali a snažili se pravidla respektovat a vše se naučit. Ke konci výuky byly vidět pokroky.

Už teď se naši čtvrťáci těší na příští návštěvu dopravního hřiště.

Chemie nas bavi
V rámci světového dne vědy jsme spolu s žáky 9. tříd připravili pro první stupeň dne 14.11.2016 vědecké dopoledne. Pro každou třídu byl připraven jiný program. Někteří si mohli vyzkoušet vlastnosti oxidu uhličitého a jeho využití jako hasební látky. Definovali jsme si, co je to heterogenní směs pěna a velmi sofistikovaným způsobem jsme ji připravili :)

tyden vedy
7.11.2016
žáci 8. a 9. tříd navštívili vědeckou show pořádanou v rámci festivalu Týdne vědy a techniky AV ČR. Žáci se na vlastní kůži přesvědčili, že v
ěda je zábava.

Jelikož jsme byli mezi prvními a nejrychlejšími diváky, mohli jsme z prvních řad nadšeně nejen vše sledovat, ale i asistovat lektorů.  Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek.

Záznam z akce lze zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=YLMYQzA-Fmw

Den vedy 1
Dne 11.11.2016 se naše škola proměnila ve výzkumný ústav. Z učeben se staly laboratoře, v nichž se zájmem pracovali nejen žáci naší školy, ale i jejich rodiče a známí. Jedna učebna byla věnována našim zvířátkům, v další laboratoři každý mohl nahlédnout do mikroskopu a prozkoumat např. krev člověka, kůži, lidský vlas, trepku velkou, cibuli a veš dětskou. Na dalším stanovišti ....

Akce základní školy 2016/2017